Az idős személyek részére biztosított bentlakásos intézményi ellátások Munkaközössége 2022-ben kiemelten foglalkozott az intézményekben folyó demencia gondozás szakmai támogatásával, innovatív kezdeményezések megismertetésével.
Demenciával élő lakóink segítése:
Az idős személyek részére biztosított bentlakásos intézményi ellátások Munkaközössége 2022-ben kiemelten foglalkozott az intézményekben folyó demencia gondozás szakmai támogatásával, innovatív kezdeményezések megismertetésével.
Az év első felében a munkatársak mentális megerősítést kaptak: meghívott előadóinkkal beszélgettünk a veszteségekről, a családtagokkal való kapcsolattartásról. A második félév három szakmai napján innovatív kezdeményezések megismerését tűztük ki célul, a találkozókon a résztvevők gyakorlati tapasztalatokat oszthattak meg egymással az eszközök, technikák és szociális terek kapcsán.
Foglalkozások, terápiák:
Mazács Zsoa ismertette meg velünk a hit erejével és a magyar nyelv sokatmondó kifejezéseivel a művészetterápia alapjait, illetve gyakorlatát, valamint a terápia kapcsolódását az idős emberekhez.
Koncsag Adrienn a siófoki intézményben élő demens személyeknél alkalmazott zeneterápiás foglalkoztatás eredményeit mutatta be a kezdetektől a napjainkig. Beszélt a terápia színes eszköztáráról, az egyéni eredmények elérésének útjáról, az apátia leküzdéséről, a beszűkült mozgás tánccal történő feloldásáról, a memória aktivizálásáról, a társas kapcsolatok megerősítéséről az ének, zene, tánc segítségével. Videón láthattuk, hogy a demens idős lakókat hogyan mozdítja ki az apátiából egy-egy kezükbe adott hangeszköz vagy hallott dallam.
Fekete Hajnalka, a Gondviselés Háza Esthajnal Időskorúak Otthona terápiás munkatársa betekintést engedett lépésről-lépésre abba a folyamatba, ahogyan felkészül, bevonja a demens lakókat, majd levezet egy foglalkozást. A nyári díszítő projekt keretében halakat készítettek papírból és fonalakból. Bemutatta a demens személyekkel történő foglalkozások típusait, specifikumait képekkel illusztrált példákon keresztül. Különösen nagy tetszést keltett a „matató füzetek” bemutatása, közreadása.
Demensbarát terek:
Jakus Edina számolt be arról, hogy a Máltai játszóterek GYES-en lévő anyukái hol és hogyan varázsoltak csodálatos, interaktív mesefalakat rendelők, kórházak falaira, hogy az ott megforduló beteg gyermekek nagyobb bizalommal várakozzanak vizsgálatukra, kezelésükre. A mesefal mintájára a demens személyek részére is kialakíthatóak interaktív faldíszítések, „matatófal”, illetve környezetfelismerést segítő szimbólumok.
Dr. Szaszák Gabriella, PhD okleveles tájépítészmérnök, rehabilitációs szakmérnöktől megtudhattuk, hogy a demensbarát környezet legfőbb ismérvei, hogy az ismerős, olvasható, jellegzetes, hozzáférhető, kényelmes, biztonságos és többgenerációs legyen. Mátyus Orsolya, építész hazai és nemzetközi példák mentén mutatta be a már megvalósult idős és demensbarát épített környezeteket. Legnagyobb érdeklődést a hollandiai demenciafalu váltotta ki, amely több mint 150 demens beteg részére nyújt biztonságos, élhető otthont. Az épületkomplexumban élelmiszerbolt, bár és színházterem is szolgálja az ott élők kényelmét.
A szakmai napokon elhangzott előadások:
Frankó-Mazács Zsuzsanna Zsoa: Terápia – művészetterápia
Koncsag Adrienn: A zeneterápiás foglalkozás bemutatása
Fekete Hajnalka: Tervszerűség a mentálhigiénés munkában
Jakus Edina: MMSz Mesefal program
Dr. Szaszák Gabriella: Idős- és demensbarát épített környezet