A megjelenő szakmai anyagunk célja, hogy az idősek otthonába költözés első három hónapjához adjon támpontokat a kollégáknak.
Minden szakember számára ismert, hogy az ellátott, a család és az intézmény között kialakuló kapcsolatrendszerben meghatározó időszak az intézményi elhelyezés előtti időszak és az azt követő első három hónap. A nem szakszerűen támogatott folyamat könnyen az idős ember állapot rosszabbodásához vezethet, melynek elkerülésére hívjuk fel írásunkban a figyelmet. Ezért érezzük hiánypótlónak szakmai anyagunkat, melyet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Közép – Magyarországi Régiója által működtetett Budapesti Szociális Szakmatámogatási Hálózat (BUSZSZH) Idősotthonok munkacsoport kollégái készítettek azért, hogy a téma kapcsán felszínre kerülő szakmai dilemmákra keressenek megoldásokat, válaszokat.
Kiadványunkat ünnepélyes keretek között mutattuk be 2024. november 27-én. Az alkalmon részt vettek a fővárosi egyházi, állami, önkormányzati és nem állami fenntartású intézmények és fenntartók képviselői, az országos módszertan munkatársai, oktatási intézmények képviselői és a máltai munkatársak.
A jelenlévőket Morva Emília régióvezető asszony köszöntötte, Molnár Tamás ügyvezető úr egy – egy szál rózsával köszönte meg a szerzők munkáját. Ezt követően a szerzők közül néhányan bemutatták a szakmai anyag fejezeteit, melyről szekciókban történt a szakmai álláspontok megosztása. A plénumom Takács Péter, a régió szakmai csoportvezetője kihangsúlyozta, hogy a szakmai anyag értéke, hogy komplex megoldási lehetőségeket mutat be a kérelem benyújtásától a beköltözés első három hónapjáig, az emberi méltóság szem előtt tartásával.
Szakmai anyagunkban elsősorban tapasztalati tudásunk, szakmai gyakorlatunk alapján kívánunk iránymutatást adni a gyakorló szakembereknek az ellátottak intézményi beköltözési folyamatának kihívásaira. Az elmúlt években nagy előrelépés történt az idősellátás, kiemelten a demenciával élő idősek gondozása – ápolása területén. Számos jó kezdeményezés van, mint például az önsegítő csoportok, az Alzheimer Café, számtalan kutatás, tanulmány, online oldalak stb. születtek. Ugyanakkor a beköltözési krízis komplex folyamatáról szakirodalom – mentálhigiénés, ápolási – gondozási megközelítéssel – tudomásunk szerint nem áll a szakma rendelkezésére. Ezt a hiátust igyekeztünk pótolni a szakmai ajánlásunkkal.
Az írásban hangsúlyosan jelenítjük meg, hogy az intézményi jogviszony létesítésének következményeként sok esetben a beköltözéssel járó pszichés terhelés, az ismeretlentől való félelem, a megváltozott környezet által generált mentális változásokkal állunk szemben. Mindennek prevenciójához kiemelten fontos ennek felismerése, megfelelő válasz adása a mentálhigiénés ellátás, gondozás – alapápolás területén.
Szakmai anyagunk vezérfonala:
„Úgy bánjatok az emberekkel, ahogy akarjátok, hogy veletek is bánjanak.” (Lk. 6,31.)
Őszinte hálával köszönjük a régió vezetésének, hogy támogatta a szakmai ajánlás elkészítését. Köszönet a szerzőknek, akik szakmai és gyakorlati tudásukat, tapasztalataikat megosztották, valamint – nem utolsó sorban – köszönet lektorainknak, akik segítették munkánkat.
A kiadvány megjelenését és a BUSZSZH programjainak megvalósulását, a Belügyminisztérium és a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet támogatta, a „Területi szakmatámogatási rendszer létrehozása, szakmatámogatási feladatok ellátása- 2021” (TSZR2021) pályázat keretében.
Hisszük, hogy szakmai anyagunkkal hozzájárultunk a minőségi idősellátáshoz, ahol mindenek felett az emberi méltóság áll. A szakosított idősellátás munkájának egy szeletét mutattuk be, szem előtt tartva Kalkuttai Teréz Anya szavait:
„Úgy érezzük, hogy amit teszünk, csak egy csepp a tengerben. Anélkül a csepp nélkül azonban sekélyebb volna a tenger.”
Balog Józsefné
szakterületi vezető
Idősotthonok munkacsoport BUSZSZH