A Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2023. február 13-án kerekasztal beszélgetésben mutatta be a Máltai Tanulmányok „Demencia a szociális ellátórendszerben – Tanulmányok az idősödéstudomány területéről” című lapszámát.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2023. február 13-án kerekasztal beszélgetésben mutatta be a Máltai Tanulmányok „Demencia a szociális ellátórendszerben – Tanulmányok az idősödéstudomány területéről” című kiadványát.
A Máltai Tanulmányok 2022. évi utolsó lapszáma a demencia és az elöregedő társadalom kérdéseivel foglalkozik.
A népegészségüggyel foglalkozók a 21. századot a demencia évszázadának nevezik. A hosszú kórlefolyás súlyos terheket ró a betegre és környezetére egyaránt. Magyarországon a demencia direkt módon 250-300 ezer embert érint, közvetetten pedig ennél is többek – hozzátartozók, idősgondozók, szociális és egészségügyi területen dolgozók – életére van hatással. Hosszú ideje az egyik legjelentősebb komplex társadalmi, egészségügyi és szociális probléma. A szociális intézményrendszernek tisztában kell lennie a demencia jelenségével, lefolyásával, egyre felkészültebbnek kell lennie a korai felismerés, és a beavatkozási lehetőségek (eszközök, terápiák) területén.
A Máltai Tanulmányok 2022. évi 4. és az Embertárs (Jezsuita Kiadó) 2022. 4. számának bemutatóját 2023. február 13-án tartották a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Országos Központjában.
A kerekasztal-beszélgetés moderátora, a Szeretetszolgálat Módszertani vezetője, Madár Csaba a szerzőkkel – Gedeonné Dallos Rita szociálgerontológussal, Kostyál László Árpád szociálpolitikussal és Leleszi-Tróbert Anett mentálhigiénés szakemberrel – vitatta meg a demencia és az idősödő társadalom aktuális problémáit.
Kiadványunk elérhető online: https://maltaitanulmanyok.hu/szamok/2022-4/
A kerekasztal beszélgetés (rövidített változatban) megtekinthető: https://www.youtube.com/watch?v=Ya68BR6pxdQ&t=11s
Tartalom:
Tulassay Zsolt: A belgyógyász gondolkodásának sajátosságai
Vajda Kinga: A magyarországi idősek nappali ellátásának helyzete
Kiss Gabriella: Demenciával élők személyközpontú ellátásának módszere bentlakásos otthoni körülmények között
Egervári Ágnes: A demencia útvesztői
Kostyál László Árpád – Balogh Péter – Almási Virág Erzsébet: A Covid–19 okozta világjárvány hatása a demenciával élők családi gondozóira
Patyán László – Leleszi-Tróbert Anett Mária: Az aktív idősödés egyéni és társadalmi dimenziói
Gedeonné Dallos Rita: A demenciaellátás innovatív irányai
Orbán Andrásné: Legyen szép a kor – demenciával is
Müller Nándorné: A zalakomári idősotthon, a mi otthonunk
Fülöp Szilvia: „Hogyan tovább, demensgondozás?”
Ráczné Németh Teodóra: Demenciával boldogan
Madár Csaba: Munkánk értelmét és a reményt a közös küzdelem adja